Tempeh Reuben in Ann Arbor

I went to The Lunch Room in Ann Arbor. The seemed like the “best” vegan restaurant in town (after doing a Foursquare and Yelp search). I was looking for somewhere with good food, but also relatively healthy. I found them on social media, because they have good looking fan-posted images and their reviews overall seemed positive.

I got the Tempeh Reuben (I’ve been a fan of good tempeh reubens for the past couple of years).

And… it didn’t disappoint. THICK-CUT, homemade rye bread, with (no sugar added) slow caramelized onion… and sumptuous tempeh! Yum!

IMG_00005479

The Lunch Room is a highly recommended place to eat vegan food in Ann Arbor, Michigan.

Here is a photo of the inside:

IMG_00005484

And… the beautiful terrace, outside of The Lunch Room:

IMG_00005476

***

I’ll definitely be coming back the next time I am in Ann Arbor!!

I made a video blog post…

I started a new video channel for Awesome Vegan Blog.

I’ll be trying to post more and more videos and start to build a presence on youtube.

This is what my life looks like when I first wake up… I usually reach for food before I even brush my teeth or put on a shirt! :p

This video is about sprouted manna bread and dark chocolate (for breakfast!) and some of the reasons why these foods can be healthy…

https://www.youtube.com/watch?v=Ng_QfI0sCm0

Let know what you think! :)

Talk to you soon.

Vega One All-In-One Meal Bars are Vegan & Awesome

Vega One Bars are not only delicious, they are nutritionally-sound too!‎ These plant-based bars are awesome. They taste great, have a good texture and mouth-feel, leave you with a full feeling (as any good meal-replacement bar should do), and have full-spectrum nutritional value, as well as protein.

Vega One Bar - Chocolate Cherry

Buying Vega Bars online is cheaper than shopping at Whole Foods Market.

Whole Foods offers a 10% case discount on items in their store. Even with a case discount, the price for Vega Bars at Whole Foods is still higher than online. The price for Vega One Bars at Whole Foods is $3.99/each. There are 12 in the case, and so that makes the case price $43.09 (=0.9*$47.88).‎

Online a case costs $34.99, or $2.92/each. Even with the Whole Foods case discount, the Whole Foods price is about 23% more expensive than Vega One Bars available online at Amazon.

21ZxG1EPVXL

Yum Yum Yum! Nom Nom Nom!